حقایقی در مورد گیاه عشقه یا پیچک انگلیسی

پیچک انگلیسی معروف به گیاه پاپیتال یا عشقه یا hedera helix در مناطق کم نور و سرد می روید. بیشتر مردم عاشق گیاه بوده و برخی گیاهان در همه فصول سال سبز می مانند و از آنها به عنوان پوشش گیاهی در باغ های زینتی استفاده می شود. گیاه پاپیتال نیز یکی از گیاهان زینتی بسیار مشهور است که در ایام کریمس و در فصل زمستان از آن استفاده می شود.
پاپیتال(پیچک انگلیسی) یک گیاه همیشه سبز و بالارونده است که در کنار درختان و ساختمان ها می روید و محیط اطراف خود را سبز رنگ می کند. این گیاه بومی ایالات متحده نیست. در سال 1727، کلونیست های اروپایی این گیاه را به منطقه امریکا آوردند. بنابراین امروزه شما می توانید پاپیتال های انگلیسی را در هر نقطه و مکانی از سواحل شرقی گرفته تا آریزونا و ایالت واشنگتن مشاهده کنید. این گیاه در سایه و در مناطق باز جنگل، صخره ها و شیب ها و در نقاطی که خاکشان بایر و حاصلخیز و مرطوب است، می روید.  
پاپیتال انگلیسی علاوه بر اینکه یک گیاه زینتی است، دارای خواص دارویی نیز می باشد. در یونان باستان، سقراط از پاپیتال (پیچک انگلیسی) برای پیشگیری از مسمومیت، کاهش تورم و به عنوان ماده بی حسی استفاده می کرد.
امروزه گیاه شناسان از این گیاه برای درمان مشکلات تنفسی مثل: آسم، برونشیت، بیماری انسدادی مزمن ریه، التهاب و التهاب مفاصل استفاده می کنند.

اثرات ضدالتهابی، ضد التهاب مفاصل و آنتی اکسیدانی :

پاپیتال خاصیت ضد التهابی، ضد التهاب مفاصل، آنتی اکسیدانی، ضد ویروسی، ضد اسپاسم ضد میکروبی و ضد تومور دارد.
تری ترپنوئید ساپونین ها و فلاونوئیدهای موجود در این گیاه به طور وسیعی مورد تحقیق قرار گرفته اند. تری ترپنوئید ساپونین به بهبود جذب روده و مقابله با باکتری ها کمک می کند.
فلاونوئیدهای موجود در گیاه پاپیتال برای موارد زیر مفید هستند:
•    حذف توکسین ها (سموم) از بدن
•    تقویت و استحکام عروق
•    کاهش آلرژی
•    تنظیم آنزیم ها
پاپیتال به بهبود آسم، برونشیت و علایم انسداد ریه کمک می کند.

**تحقیقات نشان می دهند که پاپیتال می تواند مجاری تنفسی را شل کند و سرفه را بهبود دهد. این گیاه برای افراد مبتلا به آلرژِی، آسم، برونشیت و انسداد ریه بسیار مفید است.

شربت فیتوپان از عصاره خشک برگ گیاه پیچک .Hedera Helix L تهیه شده است. این شربت از طریق رقیق کردن موکوس و افزایش حجم خلط باعث تخلیه ترشحات می شود.
 

ساپونین موجود در عصاره برگ های گیاه پاپیتال از طریق موارد زیر تنفس را بهبود می دهند:

•    رقیق کردن ترشحات مخاطی و کمک به خروج و پاکسازی آن ها
•    افزایش تولید و ترشح مایع برای تبادل اکسیژن
•    شل سازی مجرای تنفسی ریه
دوز معمول برای درمان آسم و انسداد ریه، مصرف 25 قطره از عصاره پاپیتال به صورت دو بار در روز برای کودکان و 50 قطره دو بار در روز برای بزرگسالان می باشد. درحالیکه شواهد و مستندات اندکی در رابطه با اثربخشی این گیاه وجود دارد اما منابع موثق و مطالعات نشان دادند که عصاره پاپیتال برای بهبود عملکرد ریه در کودکان مبتلا به آسم برونشیال مزمن مفید و موثر است.
برگ های پاپیتال با انسداد گیرنده های هیستامین باعث اثرات ضدالتهابی و بهبود علایم آلرژی می شوند.

کاهش کپک و بهبود کیفیت هوا:

به گزارش سازمان هوا فضا (ناسا) پاپیتال یکی از 10 گیاه برتری است که از آن در تهویه هوا و مطبوع کردن هوا استفاده می شود. پاپیتال می تواند سمومی مثل بنزن، فرمالدهید، زیلن و تولئن را از بین ببرد.
این سموم موجب بروز سندروم بیماری ساختمان می شوند. سندروم بیماری ساختمان زمانی اتفاق می افتد که فرد اوقات خود را  در یک ساختمان یا اتاق خاصی می گذراند و به مرور زمان احساس بیماری می کند.
یکی از مطالعات نشان داد که گیاه پاپیتال می تواند ذرات ناشی از مواد دفعی و کپک را کاهش دهد.

**محققان دریافتند  که این گیاه می تواند ذرات ناشی از مواد آلاینده را تا بیش از 94 درصد طی 12 ساعت و مقدار کپک را تا 5/78درصد کاهش دهد. بیشتر این مطالعات در یک فضای کوچک بسته یا در یک ظرف انجام شده اند. استفاده از گیاه پاپیتال در خانه به عنوان تصفیه کننده هوا مفید و موثر نیست.

روش درمانی جدید و مقرون به صرفه:

عصاره گیاه پاپیتال(پیچک انگلیسی) می تواند برای افراد مبتلا به آرتروز و التهاب مفید و سودمند باشد. التهاب می تواند روند ابتلا به سرطان را تسریع کند. یکی از مطالعاتی که روی موش انجام شد، نشان داد که عصاره گیاه پاپیتال می تواند یک روش مفید برای درمان التهاب مفاصل باشد، به طوری که التهاب و تورم مفاصل طی 7 روز درمان با عصاره گیاه پاپیتال کاهش یافت. این نتیجه نشان می دهد که گیاه پاپیتال می تواند یک روش مقرون به صرفه برای درمان التهاب و التهاب مفاصل باشد. از همین رو برای اثبات این روش درمانی نیاز به تحقیقات و آزمایشات بیشتری می باشد.

اثرات جانبی گیاه پاپیتال:

گیاه پاپیتال یک گیاه دارویی است که مصرف آن برای کودکان و بزرگسالان ایمن و بی خطر می باشد. از هر 10 هزار نفر ممکن است یک نفر به این گیاه آلرژی و حساسیت داشته باشد. اثرات جانبی این گیاه می تواند شامل  تنگی نفس، تورم، قرمز شدن پوست و خارش باشد.
   
   تنظیم:زهرا محبی(کارشناس ارشد تغذیه)

دیدگاه‌ها

عالی

افزودن دیدگاه جدید